mazury.info.pl

.
STRONA GŁÓWNA
 • mazury.info.pl

 • .

  ŻEGLARSKA ŚRODA - PHILA 780

  28 maja 2008r.

  Korzystając z wyjątkowo żeglarskiej pogody (słońce, ciepło, wiatr o sile ok. 3-4 stopni w skali Beauforte'a) 'męczyliśmy' na jeziorze Kisajno pierwszy egzemplarz jachtu Phila 780 (zobacz test), którego kadłub został wykonany metodą infuzyjną. Dzięki zastosowaniu tej metody, kadłub jachtu waży o 300kg mniej od wykonywanych tradycyjną metodą.
  Phila 780

  Metoda infuzji podciśnieniowej polega na wessaniu żywicy do formy poprzez wytworzenie próżni. Automatyzacja procesu pozwala uzyskać jednakową jakość laminatu oraz dużą szybkość wykonania elementów. Ważną zaletą jest ograniczenie kontaktu ze szkodliwymi substancjami lotnymi. Poprzez efektywne wykorzystanie materiału metoda jest bardziej przyjazna środowisku.
  Technologia infuzji (ang. Vacuum infusion) pozwala uzyskać bardzo wysokie parametry kompozytu - zawartość zbrojenia nawet do 50% - 60%.
  Metoda infuzji polega na ułożeniu suchego wzmocnienia według projektu w formie zamkniętej szczelnie, elastyczną membraną (worek próżniowy). Otrzymujemy wnękę z której wypompowuje się powietrze spod worka tworząc próżnię. Bada się szczelność worka a następnie wpuszcza się żywice która zasysana jest pod worek do momentu przesączenia całego zbrojenia.
  Podłączamy do punktów wtrysku przygotowaną (wymieszaną z katalizatorem) żywicę. Przy pomocy różnicy ciśnienia między wlotem żywicy a wylotem, do którego podłączamy próżnię. Żywica jest zasysana między worek próżniowy a formę i rozprowadzana w całej formie przy pomocy specjalnej siatki, po której równomiernie 'płynie'.  Produkt jest wykonywany w jednym kroku technologicznym, emisja styrenu jest dziesięciokrotnie mniejsza niż przy technologii ręcznej. Kiedy dochodzi do utwardzenia  usuwa się zarówno worek jak i inne elementy pomocnicze z formy.

  Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że w związku z wprowadzeniem nowej technologii do produkcji seryjnej, przygotowywana jest promocyjna sprzedaż limitowanej serii jachtów Phila 880 (starsza siostra Phili 780) po atrakcyjnych cenach.
  Phila 780
  Phila 780
  Phila 780
  Phila 780
  Phila 780
  Phila 780
  Phila 780
  Phila 780
  Phila 780
  Phila 780
  Phila 780
  Phila 780
  Phila 780
  Phila 780
  Phila 780
  Phila 780
  Phila 780
  Phila 780

  Podyskutuj o tym na forum.mazury.info.pl


  Zdjęcia dzięki uprzejmości firmy Shafran-Sail, autoryzowanego dealera stoczni Delphia Yachts

  POWRÓT NA STRONĘ GŁÓWNĄ

  | strona główna | internet | o serwisie |
  (C) 2005 Copyright by mazury.info.pl