Puszcza Borecka, Kruklanki, Mazury, ¯ubry, ¯ubr

Puszcza Borecka - >>
          mazury.info.pl << -
ZOBACZ TEZ...
  • PRZEWODNICY
  • MAZURSKIE ATRAKCJE

  • .

    .
    STRONA G£ÓWNA
  • mazury.info.pl

  • .

    PUSZCZA BORECKA Z GPS

    Dok³adna mapa Puszczy Boreckiej przystosowana do zainstalowania w odbiornikach GPS (nawigacja satelitarna) do pobrania
    .

    PUSZCZA BORECKA - MAZURY

    Puszcza Borecka jest niezwykle cennym przyrodniczo zak±tkiem w pó³nocno-wschodniej Polsce. Po³o¿ona jest na skraju Pojezierza E³ckiego,  w makroregionie Pojezierza Mazurskiego. Nazwa puszczy wywodzi siê od miejscowo¶ci Borki, któr± wed³ug ludowych przekazów za³o¿yli bracia Borkowie przybyli najprawdopodobniej z Puszczy Kurpiowskiej.
     
    Puszcza Borecka - Jezioro
                                    Woliskie Wioska mazurskich indian w
                                    Puszczy Boreckiej

    HISTORIA PUSZCZY BORECKIEJ

    Historia kompleksu  siêga pradawnych czasów , wiêc przy odrobinie wyobra¼ni mo¿emy poczuæ atmosferê  puszcz Jaæwingów i Prusów.
    Wspó³czesne granice Puszczy Boreckiej zaczê³y kszta³towaæ siê w XVII w. Pierwotny wielogatunkowy drzewostan by³ przebudowywany w ci±gu dwóch ostatnich stuleci na monokultury ¶wierkowe. W latach 1795-98 i 1853-57 zosta³y one jednak¿e zaatakowane         i zniszczone przez brudnicê mniszkê. Dzisiejszy  krajobraz nast±pi³ w wyniku samoodnawiania siê ekosystemów.
     
    ¯ubr
                                    w Puszczy Boreckiej ¯ubry w Puszczy Boreckiej

    PRZYRODA:

    Obecnie Puszcza Borecka zajmuje ok. 230 km2. Przewa¿aj±c± jej czê¶æ zajmuj± lasy: w centralnej i zachodniej czê¶ci gr±dy,  za¶ we wschodnich partiach i na po³udnie od jezior £a¼no i Litygajno bory. W±skie pasma wzd³u¿ cieków wodnych porastaj± ³egi. Z kolei w obrêbie jezior Pilw±g, £a¼no i Szkwa³k Wielki wystêpuj± olsy. Lasy s± wysokopienne, bogate gatunki, z bujnie rozwiniêt± warstw± poszycia i obfitym runem.
    Krajobraz dope³niaj± liczne torfowiska. Charakterystyczna te¿ jest du¿a liczba ¼ródlisk i liczne jeziora polodowcowe, z których na uwagê zas³uguj± jeziora £a¼no (562,4 ha), Szkwa³k Wielki (213,4 ha), Litygajno (162,1 ha), Pilw±g (135,1 ha). Dobrze rozwiniêta jest te¿ sieæ rzeczna z najwiêkszym ciekiem Czarna Struga.
    Puszcza rozci±ga siê na wynios³ych wzgórzach, t.j. Góra Lipowa (223,3 m n.p.m.), Góra Gêsia (205,4 m n.p.m.), Diabla Góra (200 m n.p.m).
     
    ¯ubry w Puszczy Boreckiej

    PUSZCZA BORECKA - REZERWATY

    Najcenniejsze fragmenty puszczy objête s± ochron± rezerwatow±:
    • rezerwat Borki - le¶ny o pow. 232 ha, zawiera wielopiêtrowe drzewostany z obecno¶ci± ¶wierku, graba, dêbu, jesiona, lip licz±cych 100-150 lat; na terenie rezerwatu wystêpuje ok. 320 gatunków ro¶lin, w tym 15 gatunków drzew i 19 gatunków krzewów;
    • rezerwat Mazury - wodno le¶ny o pow. 292,7 ha , ostoja ptactwa wodnego
    • rezerwat Lipowy Jar - w rejonie jez. Pilw±g, o pow. 48,5 ha; 
    • rezerwat Wyspa Lipowa - florystyczny, o pow. 2,7 ha na jez. Szkwa³k Wielki; miejsce gniazdowania wielu ptaków (g³ównie kaczek).
    Z uwagi na wyj±tkowe walory Puszczy Boreckiej oraz s±siaduj±cych z ni± Lasów Jakubowskich i Wzgórz Pi³ackich planuje siê utworzenie Parku Krajobrazowego Puszcza Borecka.

    ZWIERZÊTA:

    Urozmaicona rze¼ba terenu i ró¿norodno¶æ siedlisk stwarza doskona³e mo¿liwo¶ci rozwoju zwierz±t ³ownych. Pospolicie wystêpuj± tu ma³e drapie¿niki (lis , jenot, borsuk, kuna le¶na, tchórz i pi¿mak), ale spotkaæ te¿ mo¿na rysia i wilka. Z rzadkich okazów ptaków na uwagê zas³uguj± orze³ bielik, rybo³ów i bocian czarny. Niew±tpliwie najwiêksz± atrakcj± ze ¶wiata zwierz±t jest ¿yj±cy na wolno¶ci ¿ubrW Wolisku, w by³ym O¶rodku Hodowli ¯ubra jest teren z platform± widokow±, z której tury¶ci mog± obserwowaæ zazwyczaj kilka z 60 ¿ubrów mieszkaj±cych na terenie puszczy.
     
    ¯ubr ¿yje
                                    w Puszczy... Boreckiej ¯ubr ¿yje
                                    w Puszczy... Boreckiej

    ATRAKCJE:

    Z Kruklanek do Puszczy Boreckiej  wiod± szlaki rowerowe, wiêc mo¿na nimi dotrzeæ w najciekawsze miejsca. A je¶li kto¶ lubi sp³ywy kajakowe, warto £a¼n± Strug± rozpocz±æ szlak wiod±cy a¿ do rzeki E³k.

    POWRÓT DO MAZURSKICH ATRAKCJI

    | strona g³ówna | internet | o serwisie |
    (C) 1999-2017 Copyright by mazury.info.pl

    Puszcza Borecka, Kruklanki, Mazury, ¯ubry, ¯ubr