mazury.info.pl

STRONA GŁÓWNA
 • mazury.info.pl

 • ARTYKUŁ SPONSOROWANY

  EŁK - KULINARNA STOLICA MAZUR

  Mazury to region, który najczęściej kojarzony jest z miejscem idealnego wypoczynku na łonie natury, urzekającej swoim pięknem. Tymczasem nie każdy wie, że kraina tysiąca jezior obok licznych atrakcji może poszczycić się także bogactwem tradycji kulinarnych. 

  Swoją przygodę z odkrywaniem kuchni regionu proponujemy rozpocząć od Ełku - kulinarnej stolicy Mazur. To właśnie tutaj, nad brzegiem jeziora Ełckiego, w jednej z blisko 30 restauracji można skosztować lokalnych specjałów przyrządzonych według tradycyjnych receptur. Z pewnością niejednego turystę zaskoczy ich bogactwo. Kuchnia mazurska nie opiera się bowiem tylko na świeżych rybach. Często w jej ramach przyrządzane są dania z ziemniaków, dziczyzny czy darów lasu. 

  Ełk - Kulinarna Stolica Mazur
  Fot. R. Makarewicz

  Aby poznać wszystkie odmiany kuchni mazurskiej, warto wybrać się na letnie festiwale kulinarne organizowane w Ełku. Miasto proponuje aż cztery wydarzenia poświęcone sztuce kulinarnej regionu. W tym roku przepyszny maraton rozpoczął się 19 czerwca Konkursem o Chochlę Prezydenta Miasta Ełku. Lokalni restauratorzy konkurowali ze sobą serwując swoje najlepsze dania przyrządzone według starych receptur. Konkursowi towarzyszyła degustacja potraw oraz spotkania z gwiazdami kina i estrady, m.in. Bożeną Dykiel i Kevinem Aistonem. 
  Kolejną okazją do spotkania z kuchnią mazurską była Podróż ze smakiem, która odbyła się 25 lipca. I tutaj odwiedzający mogli spróbować tradycyjnych potraw, tym razem jednak podczas niezwykłej podróży zabytkową koleją wąskotorową. Na kulinarnych podróżników czekały również liczne konkursy, zabawy i koncerty. Dużym zainteresowaniem gości cieszył się także pokaz gotowania Dariusza 'Boczka' Gnatowskiego.

  Ełk - Kulinarna Stolica Mazur
  Fot. M. Kromarek

  W tym roku w Ełku obyły się zupełnie nowe imprezy. Jedną z nich była Frutti di Lago czyli Kulinarne skarby jezior. 8 sierpnia amatorzy słodkowodnych przysmaków mogli skosztować dań opartych na kulinarnych skarbach jezior. Swój kunszt kulinarny zaprezentował gość specjalny - Grzegorz Russak, który gotował również z członkami Europejskiej Sieci Dziedzictwa Kulinarnego - Warmia, Mazury, Powiśle. Dodatkowo najwięksi śmiałkowie wzięli udział m. in. w otwartym turnieju na potrawy z ryb przygotowywane w warunkach polowych (na grillu lub nad ogniskiem). Goście bawili się także uczestnicząc w turystycznym karaoke, wielu konkursach i przeglądzie piosenki turystycznej. 

  Ełk - Kulinarna Stolica Mazur
  Fot. A. Jaszkowska

  Wakacyjny cykl imprez zakończyła 5 września Fiesta Kartofella czyli swoisty Festiwal Kartofla, który był okazją do odkrycia kulinarnego potencjału z pozoru dobrze znanych ziemniaków. Spotkanie rozpoczęło się od przejazdu Ełcką Kolejką Wąskotorową z Ełku do Sypitek. Także i tym razem organizatorzy przygotowali liczne konkursy i koncerty. Głównym punktem imprezy był pokaz kulinarny Pascala Brodnickiego i wspólne gotowanie wielkiego dania z ziemniaków. 

  Tradycyjna kuchnia i jej liczne odmiany to jeden z wyróżników mazurskiego regionu. Dlatego  podczas pobytu w krainie tysiąca jezior warto w pełni wykorzystać czas i okazję, by odkryć nie tylko urodę, ale i smak Mazur. Do kulinarnych odkryć Ełk zaprasza nie tylko w letnie dni!


  Kraina Pięciu Miast

  MAZURY.INFO.PL - KONTAKT

  (C) 2010 Copyright by mazury.info.pl