Absolutnie Wszystko o Mazurach >> mazury.info.pl <<

STRONA GŁÓWNA
 • mazury.info.pl

 • CZYŚCIEJ I BEZPIECZNIEJ NA MAZURSKIM SZLAKU

  29 czerwca 2011r.

  Po szlaku Wielkich Jezior Mazurskich każdego dnia pływają setki jachtów. Coraz większy odsetek posiada na pokładzie kabiny sanitarne. Większość z nich posiada toalety chemiczne - niezbyt przyjemne w opróżnianiu. Coraz więcej jachtów posiada toalety z wbudowanym zbiornikiem (tzw. pokładowym szambem). Dotychczas jedynie w dwóch miejsach na szlaku (Gospoda Pod Czarnym Łabędziem w Rydzewie i Marina Evelyn w Bogaczewie) można było taki zbiornik opróżnić... ale za opłatą. Skutkiem tego wielu 'oszczędnych' brudasów opróżniała zbiorniki bezpośrednio do jeziora. Samorządy zaczęły dostrzegać problem i powstaje na Mazurach sieć punktów odbioru nieczystości. Jednym z nich jest giżycka Eko-Marina. 
  Odsysarka ścieków jachtowych w Giżyckiej EkoMarinie
  Każdy jacht przypływający do tego portu może pozostawić śmieci, opróżnić toaletę chemiczną lub zbiornik wbudowany. W porcie pojawiła się profesjonalna pompa (tzw. odsysarka) dzięki której ścieki nie będą już trafiały do jeziora. Koszt pompy wyniósł ok.30.000zł. Władze samorządowe zapowiedziały jednocześnie kontrole i bardzo surowe kary za odprowadzanie ścieków do jeziora.
  Odsysarka ścieków jachtowych w Giżyckiej EkoMarinie
  Odsysarka ścieków jachtowych w Giżyckiej EkoMarinie
  Odsysarka ścieków jachtowych w Giżyckiej EkoMarinie
  Władze Węgorzewa oprócz wybudowania plaży miejskiej u wejścia na Węgorapę postanowiły zrobić w końcu 'porządek' z niebezpiecznymi liniami energetycznymi wiszącymi nad wodą (czytaj więcej na forum.mazury.info.pl), o które jachty płynące do portu często zahaczały masztem. Kilka lat temu jeden z żeglarzy zginął porażony prądem. Od tamtej pory stosowano różne prowizoryczne rozwiązania poprawiające bezpieczeństwo (czytaj więcej...). Dopiero teraz problem został rozwiązany definitywnie.

  Przewody energetyczne wisiały zbyt nisko nad wodą
   
  Został już także uruchomiony nowy system ostrzegania pogodowego dla żeglarzy. Kosztem przeszło pięciu milionów złotych na całym szlaku wybudowano 17 masztów z zamontowanymi światłami błyskowymi (zobacz zdjęcia z budowy jednego z masztów na wyspie na jez. Niegocin...), które ostrzegają żeglarzy przed możliwością wystąpienia burzy. Nic jednak nie zastąpi zdrowego rozsądku i dobrej praktyki żeglarskiej - wskazania systemu mogą być nieprecyzyjne, gdyż najbliższy radar meteorologiczny znajduje się w Gdańsku. Na Mazurach takiego nie ma i do czasu jego powstania system może się 'mylić'.

  System ostrzegania w działaniu...
   
  Zobacz mapę rozmieszczenia masztów na szlaku.

  Podziel się swoją opinią na forum mazury.info.pl


  MAZURY.INFO.PL - KONTAKT

  (C) 2009 Copyright by mazury.info.pl